آدرس   اصفهان ، میدان لاله ، خیابان زینبیه جنوبی ، روبروی پارک لاله ، موسسه خیریه مجتمع فاطمیه اصفهان                     تلفن: 14-34703011-031

اگر به فاطمه(سلام الله علیها) حمله شد چرا علی علیه السلام دست به شمشیر نبرد؟

توضیح سوال: 
از مهم ترین شبهاتی که وهابیت با تحریک احساسات مردم، به منظور تشکیک در هجوم به خانه وحی و شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) مطرح می کنند، جملاتی است که نمونه ای آن در زیر آمده است: « ...چرا حضرت علی- کرم الله وجهه- شیر خدا، فاتح خیبر، سکوت کرده و کوچکترین اعتراضی ننموده است؟ اگر این مطلب دروغ را بپذیریم ایرادهایی بر حضرت علی –کرم الله وجهه – وارد می شود از جمله اینکه ناموس هر شخص خط قرمز او به حساب می آید؛ حضرت علی موظف بود از همه مظلومان و مخصوصا از ناموس خود دفاع نماید. چرا او از همسر خود که دختر پیامبر (صلی الله علیه و اله) بود دفاع ننمود؟» و یا سخنان برخی دیگر از وهابیت با همین تعابیر.
دسته بندی: 
پاسخ: 

وهابیت که شبهه بالا را مطرح نموده اند و می گویند: چرا علی(علیه السلام) دست به شمشیرش نبرد و دفاع نکرد و ایا غیرت علی(علیه السلام)  اجازه داد تا چنین اتفاقی برای همسرش رخ دهد؟ هر پاسخی نسبت به موارد زیر دهند تا ما همان پاسخ را درباره شبهه انان نسبت به امیرمومنان (علیه السلام) دهیم:

الف: چرا حضرت ابراهیم از ناموسش دفاع نکرد؟

نخست می گوییم: شما در صحیح بخاری خود که ان را پس از قرآن کریم صحیح ترین کتاب می دانید به حضرت ابراهیم(علیه السلام)  که جایگاه او نسبت به دیگر پیامبران الهی مقام بسیار بالایی است، بدترین و زشت ترین نسبت ها را داده اید که پیشاپیش از بازگو کردن کلماتی که در زیر می آید به درگاه خداوند سبحان، عذر تقصیر می بریم:

« ابوهریره می گوید: پیامبر(صلی الله علیه و اله) فرمود: حضرت ابراهیم(علیه السلام) به همراه همسرش ساره به سرزمینی هجرت نمودند؛ پادشاه آن سرزمین، ستمگر بود که به او خبر دادند یکی از زیباترین زنان، همراه ابراهیم(علیه السلام) است. به همین روی، پادشاه از ابراهیم(علیه السلام) پرسید: این زن که همراه توست کیست؟

حضرت ابراهیم(علیه السلام)  فرمود: او خواهر من است! ابرهیم(علیه السلام) نزد همسرش بازگشت و به او گفت: من به پادشاه گفته ام تو خواهر من هستی؛ تو نیز سخن مرا نزد پادشاه تکذیب نکن. به خدا سوگند روی زمین کسی جز من و تو، به خدا ایمان ندارد. پس از این بود که ابراهیم(علیه السلام) همسر خود را نزد پادشاه فرستاد. هنگامی که پادشاه قصد همسر ابراهیم(علیه السلام) را کرد، او از جا برخاست و وضو گرفت و به نماز و دعا مشغول شد و چنین گفت: بارالها! به تو و پیامبرت ایمان آورده و می خواهم دامنم جز برای همسرم محفوظ بماند. خدایا کافران را بر من مسلط نساز.(1)

 

اکننون خوانندگان قضاوت کنند کسانی که در صحیح ترین کتاب های خود چنین نسبت های زشتی به یکی از بزرگترین پیامبران الهی داده اند؛ چه شده که با وجود بهترین و منطقی ترین تصمیماتی که امیرمومنان(علیه السلام) در برابر متجاوزان گرفت چنین غیرت ورز شده و به آن حضرت اشکال کرده و توقع دست به شمشیر بردن دارند.

شما در صحیح بخاری حضرت ابراهیم(علیه السلام) را  نسبت به همسر و ناموسش، فردی سهل انگار و بی تفاوت معرفی کرده اید تا جایی که حاضر می شود همسر خود را به پادشاه یک از مناطق تقدیم کند!!! حال، چگونه به خود جرأت می دهید با بهانه های واهی چنین توقعی از امیرمومنان(علیه السلام) داشته باشید

ما بدون تردید این گونه روایات را از جمله اسرائیلیاتی می دانیم که از متون تورات تحریف شده توسط تازه مسلمانانی همچون ابوهریره و دیگران جعل شده و بعدها توسط بنی امیه و دیگر دشمنان اهل بیت وارد کتاب بخاری و دیگر کتاب های روایی شما شده است.

ب: چرا حضرت لوط دفاع نکرد؟

همسر حضرت لوط(علیه السلام) کافر بود، قوم لوط بدکار بودند، کفار قوم، به زور وارد خانه آن حضرت شدند و دیدند جوانان خوش سیما در آن جا حضور دارند. انان هوس های شیطانی خود را نسبت به جوانان خوش سیما آشکار ساختند. حضرت لوط(علیه السلام) فرمود: از خدا بترسید! اگر شما از کار زشت خود دست بردارید من دختران خود را به ازدواج شما در می آورم.

حال، این جا پرسش هایی مطرح است که شبهه افکنان باید پاسخ دهند:

چرا آن حضرت در برابر جسارت زشت کافران قوم خویش غیرت نورزید و شمشیر برنکشید؟ بلکه برعکس به انان پیشنهاد ازدواج دختران خویش را مطرح نمود؟ ایا وهابیت می تواند همان تعبیرات زشت و رکیکی که در متن شبهات خود نسبت به امیرمومنان(علیه السلام) به کار می برند نسبت به حضرت لوط(علیه السلام) نیز به کار ببرند؟

با تامل در ایات قران در سوره هود ایات 77 تا 80 نتیجه می گیریم که برخوردهای حکمت آمیز در هر مقامی تابع شرایط خاص خود است.

ج: چرا پیامبر(صلی الله علیه و اله) در مدت 13سال حضور در مکه دفاع نکرد؟

آنان که این شبهه را در مورد امیرمومنان علی(علیه السلام) مطرح می کنند، چرا نسبت به 13 سال قیام نکردن رسول خدا(صلی الله علیه و آله) و دست به شمشیر نبردن در شهر مکه هیچ اعتراضی نکرده اند.

مگر رسول خدا (صلی الله علیه و اله) در شهر مکه شاهد ظلم ها، آزارها و شکنجه های بی نهایت مسلمانان نبود؟ چرا پیامبر(صلی الله علیه و آله) در برابر ابوجهل دست به شمشیر نبرد و گردن او را نزد؟

امیرمومنان(علیه السلام) هم به همان دلیل از خود واکنش نشان نداد که رسول خدا(صلی الله علیه و اله)  در هنگام کشته شدن سمیه، مادر عمار یاسر توسط مشرکان و تعرّض انها به وی، از خود واکنشی نشان نداد، بلکه با وجود آنکه شاهد صحنه هایی از شکنجه وی تا سرحدّ شهادت بود، دست به شمشیر نبرده و برخورد مناسب با شرایط اتّخاذ نمودند.

با اینکه رسول خدا(صلی الله علیه و آله)  می دید کافری همچون ابوجهل، متعرّض ناموس مسلمانان شده و با توجه به آنچه در متن عربی آمده به موضعی از بدن او ضربه می زند که خون هر انسان غیرت مندی را به جوش می آورد تا چه رسد به غیرت مندترین فرد جهان، با این وجود پیامبر(صلی الله علیه و آله)  بر اساس حکمت الهی هیچ واکنشی از خود نشان نداد و به انان نیز فرمان صبر داد

د: چرا عمر از همسرش دفاع نکرد؟

براساس ادعای وهابیت، امّ کلثوم دختر امیرمومنان(علیه السلام) همسر عمر بوده است- اگر چه ما  بر این اعتقادیم که این موضوع نیز افسانه ای بیش نبوده است و حقیقت چیز دیگری است- اما در صورتی که این فرض را بپذیریم، همین شبهه درباره دفاع نکردن عمر از همسرش امّ کلثوم مطرح   می گردد که وهابیت باید به آن پاسخ بدهند.

موضوع از این قرار است که مغیره بن شعبه با زنی به نام امّ جمیل زنا کرد و سه نفر نیز بر این موضوع شهادت داده که اگر شخص چهارمی نیز برای شهادت یافت می شد، مغیره مورد اجرای حد زنا قرار می گرفت.

عمر در سفر حجّ در مکانی که مغیره نیز حضور داشت به امّ جمیل برخورد کرد و از مغیره پرسید: ایا این زن را میشناسی؟ مغیره با وقاحت تمام امّ جمیل را به امّ کلثوم تشبیه کرده و می گوید: آری او امّ کلثوم دختر علی و همسر توست .

در حقیت مغیره، در پاسخ به عمر زشت ترین جسارت ها را به همسر وی کرده و امّ کلثوم را متهم به زنا می سازد، اما عمر هیچ گونه واکنشی و غیرتی از خود نشان نمی دهد. ایا توقع نمی رفت عمر در برابر اهانت مغیره به همسر وی عکس العمل غیورانه نشان ندهد؟

ه: چرا عثمان از همسرش دفاع نکرد؟

هنگامی که مهاجمان به قصد کشتن عثمان به خانه وی ریختند، پس از آنکه خود او و همسرش را مورد ضرب و شتم قرار دادند، بدترین اهانت ها را نیز به همسر وی روا داشتند که از تصریح به عمل زشت آنان خودداری کرده و اگاهان را به متن عربی ارجاع داده تا مراعات ادب نموده باشیم

ما در تاریخ عکس العملی شایسته از عثمان در برابر اهانت های زشت برخی از مهاجمان به ناموس وی نیافتیم؛ اگر شما یافتید ما را نیز آگاه سازید.

  1. صحیح بخاری ج 2 ص 772 ح 2104

کاربران آنلاین

هم اکنون 0 کاربر آنلاین هستند.

گزارشات تصویری