آدرس   اصفهان ، میدان لاله ، خیابان زینبیه جنوبی ، روبروی پارک لاله ، موسسه خیریه مجتمع فاطمیه اصفهان                     تلفن: 14-34703011-031

چرا حضرت زهرا (س) شبانه دفن گردید؟

توضیح سوال: 
دفن شبانه حضرت زهرا ( سلام الله علیها) دلیل دیگری داشته است. توضیح شبه از جمله اشکالات و شبهاتی که در موضوع شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) وارد شده، آن است که دفن شبانه حضرت زهرا(سلام الله علیها) نه بدان سبب است که شیعه به آن اعتقاد دارد، که به عنوان اعتراض به حاکمان وقت و سندی برای مظلومیت و شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) باشد، بلکه این اقدام به جهت وصیتی بوده که ایشان به اسماء بنت عُمَیس (همسر ابوبکر) نموده و نمی خواسته اندازه حجم پیکر مطهرشان را نامحرمان ببیند. همین شبهه با جملاتی و تعابیر دیگری نیز بیان شده است که از باب نمونه به بخشی از آن که در سایت های وهابیت به وفور دیده می شود اشاره می کنیم: « شیعیان همیشه از مخفی بودن قبر دختر پیامبر( صلی الله علیه و آله) استفاده احساسی و تبلیغاتی می کنند، اما متوجه نیستند که اگر این موضوع جرم باشد، مجرم ردیف اول خود شیعیان هستند. ما به شیعیه می گوییم قبر فاطمه- رضی الله عنها- برای علی، حسن و حسین – رضی الله عنهم- مشخص بود و به یقین فرزندان آنها سجاد، باقر و صادق و دیگر فرزندان آنها – رضی الله عنهم- نیز از آن با خبر بودند! حال، سوال مهم ما این است که آیا امامان شیعه بر سر قبر حضرت فاطمه(سلام الله علیها) می رفتند و آن را زیارت می کردند یا نه؟ اگر نمی رفتند چرا شما شیعیان می خواهید این کار را انجام داده و کاری که مورد رضایت آنها نبوده و خلاف دستور شرع است را انجام دهید؟ و اگر می رفتند باز دو حالت دارد: یا پنهانی می رفتند یا آشکارا. اگر پنهانی می رفتند، پس آنها خودشان قبر مادر خود را از چشم مردم مخفی کردند، پس این گناه نیست. و اگر گناه باشد گناه آنهاست نه ابوبکر و عمر؛ اما اگر اشکارا می رفتند باید 4000 شاگر امام صادق هم می دانستند که قبر دختر پیامبر( صلی الله علیه و آله) کجاست . چرا یقه ما را چسبیده اید؟»(1)
دسته بندی: 
پاسخ: 

پاسخ حلّی شبهه
دفن شبانه، نماز بدون آگاه نمودن حاکم وقت و حضور وی، با قبری پنهان، سرّی است که با خود رازهای مگو دارد.
درست است که آن بانو خود چنین خواسته و این گونه وصیت فرمود، اما چه اتفاقی افتاد که زهرای مرضیه (سلام الله علیها)  وصیت تاریخی اش را با این درخواست ها به پایان برد؟
مگر نه این است که مهم ترین پیام این وصیت اعلام خشم و نارضایتی آن بانو نسبت به آزار دهندگان اوست؟آن حضرت در حقیقت با این اقدام خویش چند پرسش را در برابر نگاه های تیز تاریخ و آیندگان قرار می دهد تا همواره این سوالات مطرح باشد:
چرا قبر فاطمه پنهان است؟ چرا دختر پیامبر( صلی الله علیه و آله)  ، شبانه و پنهانی دفن گردید؟ چرا علی(علیه السلام) بدون آگاه کردن ابوبکر و عمر بر وی نماز گزارد؟ آیا کسی که خود را جانشین پیامبر( صلی الله علیه و آله)  می خواند حتی شایستگی حضور در نماز بر  پیکر مطهر دختر پیامبر( صلی الله علیه و آله)  را نداشت؟ و چرا و چرا...
آری فاطمه(سلام الله علیها)  وصیت فرمودکه او شبانه دفن نموده و هیچ یک از کسانی که بر وی ستم کرده اند را خبر نکنند و این بهترین سند مظلومیت آن حضرت است تا ثابت گردد که ایشان مورد ظلم قرار گرفته و شهیده از دنیا رفته است و از افرادی که بر وی ستم کرده اند هرگز راضی نشده است. برای اثبات ادعا روایات فراوانی در کتب شیعه و سنی وارد شده که به اختصار به آنها اشاره می کنیم:
الف. سبب دفن شبانه پیکر مطهر حضرت فاطمه(سلام الله علیها)  در روایات اهل سنّت
آنچه در این بین  مهم است و پاسخی مستقیم به شبه مورد نظر به شمار می رود آن است که چرا حضرت زهرا(سلام الله علیها)  وصیت نمود تا شبانه دفن شود؟
قبل از اشاره به برخی روایات موجود در این باره لازم است به روایتی که به اصل موضوع دفن شبانه حضرت زهرا(سلام الله علیها)  که در صحیح بخاری آمده است اشاره نمائیم:
محمد بن اسماعیل بخاری می نویسد:« فاطمه(سلام الله علیها) شش ماه پس از رسول خدا(صلی الله علیه و آله)  زنده بود؛ هنگامی¬که از دنیا رفت شوهرش علی(علیه السلام) او را شبانه دفن کرد و ابوبکر را باخبر نکرد.»(2)
همچنین در بسیاری از روایات اهل سنت به علت دفن شبانه تصریح شده، چنان که ابن قتیبه دَینوری در کتاب خود صراحتاً از علّت دفن شبانه حضرت زهرا(سلام الله علیها) سخن به میان آورده و می نویسد :« فاطمه(سلام الله علیها)  میراث پدرش را از ابوبکر خواست، ولی او نپذیرفت، به همین روی فاطمه (سلام الله علیها) سوگند یاد کرد که دیگر با او سخن نگوید و وصیت کرد که او را شبانه دفن کنند تا ابوبکر در دفن وی حضور نداشته باشد»(3)       
عبدالرزاق صنعانی در کتاب خود به صراحت از علت دفن شبانه سخن گفته:« فاطمه دختر پیامبر(صلی الله علیه و آله)  شبانه به خاک سپرده شد تا ابوبکر بر وی نماز نخواند؛ چون بین آن دو پیشامدهایی رخ داده بود»(4)
سبب دفن شبانه در روایات شیعه
هر چند سبب وصیت صدیقه طاهره(سلام الله علیها)  نزد شیعه به خوبی مشخص و مورد اجماع تمام علمای شیعه است، اما با این وجود به یک روایت بسنده می کنیم:
مرحوم شیخ صدوق در علت دفن شبانه آن حضرت می نویسد:
« علی بن ابی حمزه از امام صادق(علیه السلام) پرسید: چرا فاطمه(سلام الله علیها)  را شبانه دفن نمودند؟ حضرت فرمود: فاطمه(سلام الله علیها) وصیت کرده بود او را شبانه دفن کنند تا برخی مردمان بر جنازه آن حضرت نماز نگزارند»(5)
نتیجه آنکه با توجه به مدارک موجود و اعترافات بزرگان اهل سنّت، دلیل دفن شبانه آن حضرت، وصیت آن حضرت بود که نمی خواست افرادی که به حضرتش ستم روا داشتند، بر جنازه اش نماز بخوانند.
در پایان و در پاسخ به بخش پایانی شبهه که شیوه معمول وهابیت در شبهه پراکنی های آنهاست که به شانتاژ تبلیغاتی و هیاهو رو می آورند می گوییم:
هنگامی که حضرت زهرا(سلام الله علیها) با وصیت خود مبنی بر شبانه دفن گردیدن  خواسته تا سندی از مظلومیت خود را برای همیشه تاریخ به یادگار گذارده و امیرمومنان و امام حسن و امام حسین(علیهم السلام) نیز در همان هنگام پاسدار سند مظلومیت مادر بزرگوارشان گردیدند دلیلی ندارد سایر اهل بیت (علیهم السلام) از این سند پاسداری نکرده و با افشا کردن قبر مادر مظلومه خود این سند را  محو نمایند.
به عبارت دیگر همواره در تاریخ این پرسش مطرح است که چرا باید قبر تنها دختر و یادگار پیامبر خاتم(صلی الله علیه و آله)   مخفی باشد؟
مگر قران کریم اجر رسالت را در پاسداشت حرمت ذریّه او و مودت و دوستی به آنان قرار نداده بود؟
اما چه شد که به باید قبر او برای همیشه تاریخ مخفی بماند؟


1-  forum.net/showthread.mosalman.php?t=13272 

2) صحیح بخاری ج 4 ص 1549 ح 3998
3) تاویل مختلف حدیث ج1 ص 300
4)المصنَّف ج 3ص 521 رقم 6554و  6555
5) علل الشرایع ج 7 ص185
رجوع شود به: سید مجتبی عصیری، شبهات فاطمیه ،  انتشارات طوبای محبت ص 146 تا 152

 

 

کاربران آنلاین

هم اکنون 0 کاربر آنلاین هستند.

گزارشات تصویری