آدرس   اصفهان ، میدان لاله ، خیابان زینبیه جنوبی ، روبروی پارک لاله ، مجتمع فاطمیه اصفهان                      تلفن: 14-34703011-031

تولد حضرت زهرا(س)

1395/12/23 - 12:30 -- admin

تولد حضرت زهرا سلام الله علیها

شیخ صدوق در کتاب امالی و کتاب عیون الرضا با چند واسطه از حضرت رضا علیه السلام از پیامبر «صلی الله علیه و آله» روایت می کند که فرمودند: «هنگامی که مرا به معراج بردند جبرئیل دست مرا گرفت و داخل بهشت نمود و از رطب ( و به نقلی از سیب) بهشتی به من داد، من آن را خوردم و در صلب من مبدل به نطفه شد، هنگامی که به زمین آمدم و با خدیجه همبستر شدم پس او به فاطمه «سلام الله علیها» حامله شد. لذا فاطمه «سلام الله علیها» حوریه بهشتی است که به شکل انسان می باشد و من هنگامی که مشتاق بوی بهشت می شوم دخترم فاطمه«سلام الله علیها» را می بویم.»(1)

شیخ صدوق نیز در کتاب معانی الاخبار با چند واسطه از امام صادق «علیه السلام»  از پدران بزرگوارش از پیامبر «صلی الله علیه و آله» نقل می کند که فرمودند: «نور فاطمه «سلام الله علیها» قبل از آنکه زمین و آسمان خلق شوند، آفریده شده بود. بعضی از مردم گفتند: ای رسول خدا «صلی الله علیه و آله» ، پس فاطمه «سلام الله علیها» از جنس بشر نیست؟ پیامبر «صلی الله علیه و آله» فرمودند: فاطمه«سلام الله علیها» حوریه ی انسیه ای است. گفتند: یا رسول الله «خدا صلی الله علیه و آله» چگونه می شود که زهرا «سلام الله علیها» حوریه و انسیه باشد؟ فرمودند: خدای توانا قبل از خلقت آدم «سلام الله علیه» و ارواح خلائق، حضرت فاطمه زهرا «سلام الله علیها» را از نور خود آفرید، سپس آدم «سلام الله علیه» را خلق نموده و فاطمه «سلام الله علیها» را به وی عرض کرد. گفته شد یا رسول الله «صلی الله علیه و آله» فاطمه «سلام الله علیها» در آن وقت کجا بود؟ فرمودند: نور او در میان یک حقّه در زیر ساق عرش جای داشت، گفتند ای رسول خدا«صلی الله علیه و آله»  طعام وی چه بود؟ فرمودند: تسبیح و تقدیس خداوند. پیامبر«صلی الله علیه و آله» فرمودند: موقعی که خدا من را از صلب حضرت آدم «سلام الله علیه» آفرید، دوست داشت که حضرت زهرا «سلام الله علیها» را از صلب من خارج کند، پس آفرینش او را از یک سیب بهشتی قرار داده و آن سیب را جبرییل نزد من آورد و به من گفت: ای محمّد! خدای تو را سلام می رساند و این سیب را برای تو فرستاده است و گفته است این سیب را تناول کن. من آن سیب را دو نیمه کردم و دیدم نوری از میان آن ساطع شد که من ترسان شدم، جبرئیل به من فرمود: ای رسول خدا میل کن و خائف مباش زیرا این نور آن بانویی است که در زمین آن را فاطمه و در آسمان آن را منصوره می نامند. به این جهت در زمین فاطمه نامیده  می شود که شیعیانش از آتش بریده شده اند و دشمنان وی از محبتش محروم خواهند بود و در آسمان بدین لحاظ منصوره است که خدا فرموده: مومنین در آن روز – یعنی روز قیامت- از نصرت خدا که هرکس را بخواهد یاری میکند خوشحال هستند، منظور از این نصرت همان نصرتی است که فاطمه اطهر برای دوستان خود خواهد داشت »(2)

حضرت فاطمه زهرا «سلام الله علیها» در 20 جمادی الثانی، 45 سال بعد از میلاد پیامبر اکرم«صلی الله علیه و آله» ، یعنی پنج سال بعد از بعثت به دنیا آمد. ممکن است برای خوانندگان سوالی مطرح شود که معراج پیامبر«صلی الله علیه و آله» شش ماه قبل از هجرت و بنابر قولی سال دوم بعث بوده و این قول با آنچه که در مورد تاریخ تولد حضرت زهرا «سلام الله علیها» ذکر شد سازگار نیست!

باید گفت که معراج پیامبر«صلی الله علیه و آله» تنها یکبار نبوده بلکه از امام صادق«سلام الله علیه» روایت است که فرمودند:   « پیامبر«صلی الله علیه و آله» را صد و بیست مرتبه به معراج بردند، در هرمرتبه بدون استثناء خداوند با عزت و جلال، به پیامبر«صلی الله علیه و آله» سفارش ولایت علی و ائمّه را فرمود بیش از سفارشی که به واجبات دیگر می کرد. (3)

شیخ صدوق در کتاب امالی از مفضل بن عمر روایت کرده که میگوید امام صادق«سلام الله علیه» فرمودند: «هنگامی که حضرت خدیجه«سلام الله علیها» با رسول خدا«صلی الله علیه و آله» ازدواج کرد، زنان مکّه با او قطع رابطه کردند و نزدش نمی آمدند، به او سلام نمی کردند و نمی گذاشتند کسی هم پیش او برود. پس وقتی به فاطمه«سلام الله علیها» باردار شد فاطمه «سلام الله علیها» از شکم او با مادر سخن می گفت و او را دلداری می داد. حضرت خدیجه«سلام الله علیها» این را از رسول خدا «صلی الله علیه و آله» مخفی کرده بود تا اینکه روزی رسول خدا «صلی الله علیه و آله» نزد حضرت خدیجه «سلام الله علیها»  آمد و شنید که او با فاطمه«سلام الله علیها» سخن می گوید. به او فرمود: ای خدیجه با که سخن می گویی؟ عرض کرد: جنینی که در شکم من است با من سخن می گوید و مونس من می شود. پیامبر«صلی الله علیه و آله» فرمودند: ای خدیجه این جبرئیل است که به من خبر می دهد این جنین دختر است و خداوند نسل مرا از او قرار خواهد داد و از نسل او امامان را جانشین در زمین خود بعد از تمام شدن وحیش قرار می دهد.»(4)

هنگامی که وقت ولادت حضرت فاطمه زهرا «سلام الله علیها» فرا رسید، حضرت خدیجه«سلام الله علیها»  کسانی را به دنبال زنان قریش و بنی هاشم فرستاد که بیایند تا عهده دار کارهای حضرت خدیجه«سلام الله علیها»  بشوند اما آنان در جواب حضرت خدیجه«سلام الله علیها»  گفتند تو از ما نافرمانی کردی و با محمد یتیم ابوطالب که فقیر بود و مالی نداشت ازدواج کردی ما هم نمی آییم و هیچ کاری برای تو انجام نمی دهیم.

در اثر شنیدن این خبر و برخورد زنان قریش و بنی هاشم، حضرت خدیجه«سلام الله علیها»  غمگین شد و در همین حالی که به سر می برد ناگهان چهار زن گندم گون بلند بالا که گویا از زنان بنی هاشم بودند وارد شدند. با دیدن آنها حضرت خدیجه«سلام الله علیها»  ترسید، یکی از آنان گفت ای خدیجه ناراحت نباش، ما فرستادگان پرودرگارت به سوی تو هستیم و ما خواهران تو هستیم. من ساره ام و این آسیه بنت مزاحم که رفیق تو در بهشت است، این مریم بنت عمران و این ام کلثوم خواهر موسی بن عمران است. خدا ما را به سوی تو فرستاد تا عهده دار کارهای تو شویم. سپس آنها اطراف از حضرت خدیجه«سلام الله علیها»  را گرفتند. پس فاطمه «سلام الله علیها»  پاک و پاکیزه به دنیا آمد و وقتی بر زمین قرار گرفت نوری از او درخشیده شد که در شرق و غرب زمین در آنجا پرتو افکنی کرد.

ده حورالعین وارد شدند و حضرت زهرا «سلام الله علیها»  را با آب کوثر شست و شو دادند و با دو تکه جامه که از شیر سفید تر و از مشک و عنبر خوشبو تر بودند، ایشان را پیچیدند و مقنعه کردند.

حضرت زهرا «سلام الله علیها»  به سخن آمد و شهادتین را به زبان آورد و گفت: گواهی میدهم که معبودی جز الله نیست و پدرم رسول خدا آقای پیامبران وشوهرم سرور اوصیاء است و فرزندانم آقایان سبط های پیامبران هستند. (5)  


  1. تاریخ زندگانی حضرت زهرا- ترجمه ج 43 بحار الانوار چاپ امور فرهنگی مجمتع فاطمیه اصفهان ص 17به نقل از: امالی صدوق ص 460 ح7 و عیون اخبار الرضا علیه السلام 1/155 ح 3
  2. تاریخ زندگانی حضرت زهرا- ترجمه ج 43 بحار الانوار چاپ امور فرهنگی مجمتع فاطمیه اصفهانص و2019به نقل از معانی الاخبار ص 396
  3. ترجمه بیت الاحزان شرح زندگانی حضرت زهرا از ولادت تا شهادت ، مجتبی خورشیدی، ص 13 و14 به نقل ازبحار الانوار43/9 ح 13 و 16 ، بحار الانوار 18/387
  4. ترجمه بیت الاحزان شرح زندگانی حضرت زهرا از ولادت تا شهادت ، مجتبی خورشیدی، ص 18
  5. ترجمه بیت الاحزان شرح زندگانی حضرت زهرا از ولادت تا شهادت ، مجتبی خورشیدی،ص 18 و 19

 

کاربران آنلاین

هم اکنون 0 کاربر آنلاین هستند.

گزارشات تصویری